Autor Danuta Antas

Artysta , filolog j. angielskiego, twórca oraz autorskich projektów graficznych cechujących się odważnym designem i specyficzną, trudno uchwytną atmosferą. Promotorka kultury i twórczości kobiet. Stworzyła magazyn CREA Gdy Kobiety Tworzą, publikuje artykuły o sztuce, fotografii, marketingu internetowym. Wyróżniana na prestiżowych międzynarodowych konkursach fotograficznych. Miłośnik przyrody, dobrej książki i ambitnego filmu, właścicielka 2 psów i 3 kotów.

| PORTFOLIA| WYDARZENIA| ZGŁOŚ PORTFOLIO >
Znajdujesz się na: Strona główna»Sukces i Inspiracje»Ograniczające Przekonania»Czy czujesz się uwięziona w sytuacji bez wyjścia?
Czy czujesz się uwięziona w sytuacji bez wyjścia? | Fot. DanutaAntasPhoto.com

Czy czujesz się uwięziona w sytuacji bez wyjścia?

Nie jesteś zadowolona ze swojego aktualnego stylu życia? Chciałabyś mieć ciekawszą pracę, robić ambitniejsze zadania, spotykać bardziej interesujących ludzi, bywać w piękniejszych miejscach? Czujesz się, jakbyś była uwięziona w sytuacji bez wyjścia, w okolicznościach, których nie możesz zmienić? Jakże wiele kobiet w pewnym momencie życia odczuwa frustrację z tego powodu, że ich życie odbiega od ich młodzieńczych marzeń i wyobrażeń, że nie robią tego, co całym sercem pragną i zawsze pragnęły robić.

Kobiety z natury poświęcają się rodzinie, wychowaniu dzieci, wspierają mężów w karierze, często zaniedbując własny rozwój i odkładając na dalszy plan samorealizację. Zjawisko całkowitego oddania się rodzinie jest szczególnie częste w grupie kobiet powyżej 50 roku życia, wychowanych według patriarchalnej koncepcji społeczeństwa, według której miejsce kobiety jest w domu, a najlepiej w kuchni. Bez względu na reguły kulturowo uwarunkowane, kobiety są wyposażone w mózg, serce, wyobraźnię, własną wolę i zamykanie ich w czterech ścianach choćby najwspanialszego domu, to jak zamykanie orła w klatce i oczekiwanie, aby był szczęśliwy. Dlatego tak wiele wspaniałych kobiet w grupie wekowej 50+ czują się, jakby były uwięzione.

Jako kobieta ambitna i świadomie kształtująca swoje życie, powinnaś wiedzieć, że trudno jest zmienić coś, co jest na zewnątrz ciebie, poza zasięgiem twojego wpływu. Kobiety często popełniają poważny błąd, chcąc kształtować życie zgodnie ze swoimi oczekiwaniami, poprzez wymuszanie zmiany nawyków i upodobań partnera, dzieci, współpracowników.

Pamiętaj, że łatwiej jest zmienić to, na co masz wpływ, czyli siebie samą.

Możesz zmienić swoje życie na lepsze, zgodne z twoimi pragnieniami. Nie potrzebujesz do tego niczego wielkiego.

Jedyne, co możesz zrobić, gdy coś ci się w życiu nie podoba, drażni cię lub sprawia ci ból, to zmienić siebie, swój sposób myślenia, sposób reakcji na rzeczywistość, w której żyjesz, tym samym zmieniając tę rzeczywistość. Najważniejszy jest pierwszy krok – czyli praca nad sobą i zmianą swojego postrzegania świata i ludzi. Powinnaś uważnie i obiektywnie przyjrzeć się sobie. Nie ganić siebie, nie łajać za to, że nie osiągnęłaś w życiu tego, co twoje serce pragnęło, bo krytykowanie siebie nie zmieni niczego na lepsze. Aby lepiej zrozumieć, co powinnaś zmienić w swoim sposobie funkcjonowania masz pewien wskaźnik, miernik – jest nim twoje życie. Wiedz , że

Twoje życie odzwierciedla twój stan umysłu.

Stan twojego życia, twój status społeczny, materialny, odzwierciedla jedynie to, w jaki sposób myślisz. Bądź odwrotnie, twój sposób myślenia znajduje swoje odbicie w tym, jak żyjesz.

Nie wiem, kto jest autorem tego stwierdzenia, choć przypisuje się je Wayne’owi Dyer, amerykańskiemu wykładowcy i autorowi jednych z najlepiej sprzedających się na świecie książek motywacyjnych. Ja osobiście spotkałam się już z tą myślą w wielu innych publikacjach o charakterze motywacyjnym. Ale nie to jest istotne. Rzecz w tym, że zazwyczaj nie zdajemy sobie sprawy, iż wszyscy jesteśmy jak otwarta książka, z której każdy może czytać w dowolnym momencie. I wielu czyta z tych naszych książek, tylko … niestety nie my sami. Zjawisko odzwierciedlenia naszego sposobu myślenia w całej naszej fizycznej postawie, w sposobie chodzenia, mówienia, itd., świetnie opisuje w swojej książce Odwaga Bycia Sobą , hiszpański jezuita.*

To, co widzą w nas inni ludzie, patrząc na nas z zewnątrz, rzadko kiedy jest oczywiste dla nas samych.

Bardzo często jesteśmy ostatnimi osobami, które poznają prawdę o sobie samym. Tak bardzo utożsamiamy się ze swoim sposobem myślenia i postrzegania rzeczywistości uznając je za jedyne słuszne. Widzimy wszystkie niedoskonałości w otoczeniu i innych ludziach, ale nie w sobie samych. Ale świat, to nie my sami. Świat ma wiele barw i kształtów i trudno jest go zmusić, by wyglądał dla wszystkich tak, jak my go widzimy. Weźmy choćby bryłę geometryczną, jaką jest walec. Z jednej strony widzimy przekrój koła patrząc na walec, z innej strony widzimy czworobok. Gdyby każda z nas znała walec tylko z jednej strony, nietrudno byłoby o  kłótnię, gdybyśmy mieli ustalić, jakimi cechami charakteryzuje się ta bryła.

Podobnie jest z ocena ludzi i zdarzeń. Nic nie jest takie jednoznaczne, jak nam się wydaje, a my sami możemy się bardzo mylić. Trudno jest zmienić otoczenie. Pytanie, czy w ogóle powinniśmy? Więc może lepiej poprawiać siebie, niż innych?

Jak możesz szybko i skutecznie zmienić swoje życie na lepsze?

Generalnie możesz to zrobić na dwa sposoby. A najlepiej, aby te dwa sposoby zastosować równolegle. Ponieważ nasz sposób myślenia odbija się w naszej fizyczności,

Możesz wpłynąć na swój umysł, poprzez zmianę swojej fizyczności

Wystarczy, że zaczniesz regularnie uprawiać sport, jakąkolwiek aktywność fizyczną, która spowoduje intensywniejszą pracę mięśni, szybszy przepływ krwi w organizmie, lepsze dotlenienie każdej komórki. To spowoduje, że zmieni się twoja postawa ciała, będziesz poruszać się sprężyściej. Ludzie zaczną to dostrzegać, a ty sama będziesz czuć się silniejsza. W efekcie, zaczniesz lepiej, odważniej działać i lepiej myśleć o sobie samej. W ten sposób

Twoje zmienione ciało fizyczne wymusi na mózgu inny sposób myślenia i reagowania, czyli działania. Inne działanie da inne efekty.

Do tego równolegle pracuj nad intelektem i zamień

  • narzekanie na czytanie motywujących książek – np. biografii ludzi, którzy osiągnęli coś niezwykłego. Ich historie zachęcą cię i zainspirują do podjęcia odważniejszych kroków, nowego hobby, większej otwartości na ludzi.
  • przeglądaj strony internetowe szukając artykułów na temat rozwoju świadomości.
  • dołącz się na przykład na Facebooku do jakiejś grupy kobiet, które współpracują, wymieniają się doświadczeniami i są skupione wokół tematu, który cię interesuje.

Ja osobiście w szybki sposób motywuję się oglądając i słuchając na YouTube przesłuchań zdolnych ludzi do popularnego programu Britain’s Got Talent. Można tam posłuchać, zobaczyć ludzi, którzy przez całe życie robili zwykłą pracę, byli uważani przez otoczenie jako nikt wyjątkowy, albo wręcz potępiani przez środowisko. Występując w programie pokazywali, że przez te wszystkie lata ich szarego życia, tkwił w nich olbrzymi, niepowtarzalny talent. Nagle szare myszki, przeistaczają się w gwiazdy światowego formatu. To są prawdziwe historie, tym bardziej prawdziwe, bo o ludziach takich jak my. Posłuchajcie sami jednej z nich, , 47-letniej, starej panny ze Szkocji. Obecnie koncertującej na całym świecie i zarabiającej miliony funtów. Takie historie dowodzą, że każdy może zmienić swoje życie w dowolnym momencie, tylko tak jak Susan, musi mieć marzenia i podjąć działania w kierunku ich realizacji. Nie wolno się poddawać zwątpieniu.

Wszystko to są bardzo proste sposoby i nie wymagają środków finansowych.

Spośród wielu cennych książek, które pomagają zmienić sposób myślenia na bardziej otwarty, kreatywny, odważniejszy, dziś szczególnie polecam Odwagę bycia sobą, choć zapewne będzie trudno ją kupić (wyczerpany nakład). Szukaj na aukcjach internetowych, ja za kilka złotych kupiłam używaną na Allegro.

POLECAM PRZECZYTAJ – ZOBACZ – POSŁUCHAJ!

  • Carlos G. Valles Odwaga Bycia Sobą (*Książka jest osiągalna w antykwariatach, bądź na aukcjach internetowych, gdzie zresztą sama kupiłam swój egzemplarz.)
  • Pierwsze przesłuchanie Susan Boyle do Britain’s Got Talent na
  • Pierwsze przesłuchanie Charlotte & Jonathan do Britain’s Got Talent na

 

 

 

 

A na zakończenie, polecamy.

Starajcie się spędzać czas pośród ludzi pozytywnych, radosnych, mających pasje i aktywnych.

Jeżeli w środowisku pracy takich nie macie, koniecznie poszukajcie sobie grona ludzi, z którymi możecie spotykać się popołudniami, razem się śmiać, żartować, uczyć od siebie nawzajem. Pozytywna energia takich ludzi z pewnością udzieli się tobie i wkrótce zauważysz, że przyciągasz do siebie coraz więcej miłych zdarzeń, przyjemnych niespodzianek, że twoje życie nabiera lepszej jakości.

Jeżeli uznasz ten artykuł za wartościowy, prosimy POLEĆ go znajomym na Facebooku lub kliknij przycisk Google+. Może komuś te treści w czymś pomogą. Będziemy wdzięczni za polecenie naszego magazynu. Z góry za wszystko serdecznie DZIĘKUJEMY i zapraszamy do polubienia naszej strony na Facebboku!

Danuta AntasAbout post author
Related posts

Leave your comment

Your Name: (required)

E-Mail: (required)

Website: (not required)

Authorization code from image: (required)


Message: (required)

Send comment