Autor Danuta Antas

Artysta , filolog j. angielskiego, twórca oraz autorskich projektów graficznych cechujących się odważnym designem i specyficzną, trudno uchwytną atmosferą. Promotorka kultury i twórczości kobiet. Stworzyła magazyn CREA Gdy Kobiety Tworzą, publikuje artykuły o sztuce, fotografii, marketingu internetowym. Wyróżniana na prestiżowych międzynarodowych konkursach fotograficznych. Miłośnik przyrody, dobrej książki i ambitnego filmu, właścicielka 2 psów i 3 kotów.

| PORTFOLIA| WYDARZENIA| ZGŁOŚ PORTFOLIO >
Znajdujesz się na: Strona główna»Praca i Firma»Strony Internetowe»Co to jest Domena Strony Internetowej?
Co to jest Domena Strony Internetowej?

Co to jest Domena Strony Internetowej?

Wszystko wydaje się dziecinnie proste, w momencie, gdy przestaje być dla nas tajemnicą. (Autor: Danuta Antas)

Czy zdarzyło Ci się zastanawiać, co to takiego jest domena? Słyszałaś to pojęcie, wiesz, że ma coś wspólnego ze , ale tak naprawdę, to wszystko, co wiesz na ten temat. Chciałabyś wiedzieć więcej, ale wstydzisz się zapytać znajomego informatyka, żeby nie wyjść na ignorantkę. Otóż wiedz, że nie ma pytań zbyt prostych, czy zbyt naiwnych, aby ich komuś nie zadać, jeśli nie znamy na nie odpowiedzi. I nie należy się obawiać reakcji, w stylu No co Ty, to takie proste, Ty tego nie wiesz!. Bo taka reakcja świadczy o tym, że jej autor sam nie wie zbyt wiele. Zawsze w takich momentach przypomina mi się Sokratesowe Wiem, że nic nie wiem. Bo tylko człowiek prawdziwie mądry, z dużą wiedzą, ma świadomość, jak rozległa jest nauka, wiedza w poszczególnych dziedzinach i choćbyśmy byli najwyższej klasy specjalistami w swojej branży, to cała nasza wiedza jest jak kropla w oceanie.

Zapewne zagadnienie zawarte w temacie posta, wyda się zbyt proste i oczywiste dla wielu osób. Jeżeli jesteś jedną z nich, nie czytaj dalej! Post ten dedykuję osobom, które są jeszcze na etapie, gdy sprawy dziecinnie proste dla innych, dla nich są piękną tajemnicą. I tak lubię nazywać sytuacje, gdy czegoś nie wiem:)

Skąd pomysł na napisanie posta o domenach? Bardzo często moi klienci, którzy zamawiają u mnie wykonanie , mają przykre doświadczenia z firmami informatycznymi oferującymi usługi projektowania stron internetowych. Firmy takie, pośredniczące w zakupie domen, próbują wykorzystać niewiedzę klientów i naciągnąć ich na kupno domeny nawet za kilkaset złotych! W rzeczywistości, często chodzi tu o domeny normalnie oferowane za darmo lub za symboliczne pieniądze przez uprawnionych do tego sprzedawców domen. Zatem im więcej wiemy o domenach i stronach internetowych, tym mniej sytuacji, w których ktoś może nas kosztownie wprowadzić w błąd.

Co to jest domena strony internetowej?

Aby odpowiedzieć na pytanie,  posłużę się bardzo prostym wyjaśnieniem. Domena, to inaczej mówiąc nazwa, adres strony internetowej, tak jak w przypadku naszej strony www.gdykobietytworza.pl. Domena jest nazwą unikalną, nigdzie na świecie dwie różne osoby, czy firmy nie mogą się posługiwać tą samą domeną. Trochę inaczej, jak w przypadku imion własnych u ludzi:)

Co trzeba wiedzieć o domenach stron www?

Domenę, czyli unikalną nazwę twojej strony internetowej,

trzeba wykupić u jednego ze sprzedawców domen. Osobiście, od wielu lat korzystam z nazwa.pl. Jest to najbardziej wiarygodna firma hostingowa w Polsce. Po zakupieniu domeny, zostanie on zarejestrowana przez usługodawcę. Opłata za używanie domeny jest dokonywana w skali roku. W pierwszym roku można domenę nabyć za bardzo nieduże pieniądze, ok. 10-20 zł, często też można ją otrzymać za darmo na pierwszy rok użytkowania.

Przedłużenie domeny na kolejny rok kosztuje więcej,

ale nie powinno ono przekraczać 120-130 zł brutto. Koszt przedłużenia jest częściowo uzależniony od popularności nazwy, branży i typu domeny.

Domeny stron internetowych mają różne rozszerzenia, np. twojafirma.pl, twojafirma.com.pl, twojafirma.eu, twojafirma.info itd. Typ rozszerzenia ma też wpływ na cenę przedłużenia domeny. Najbardziej wskazaną domeną, przy działalności firmy zlokalizowanej wyłącznie na terenie Polski, jest ta z rozszerzeniem .pl. Ale jeżeli masz stronę poświęconą szkoleniom, kursom, generalnie edukacji, to można zakupić domenę z rozszerzeniem .edu.

Domena główna i subdomena.

Otóż, domena główna, to podstawowy adres strony internetowej, który trzeba, tak jak wspomniałam wyżej, zakupić i zarejestrować. Do zakupionej domeny głównej, można za darmo utworzyć subdomenę. Jeżeli domena główna wygląda np. tak www.twojafirma.pl, to subdomena może wyglądać tak www.filabydgoszcz.twojafirma.pl Utworzenie subdomeny, jeżeli nie jesteś informatykiem i nie wiesz, jak to zrobić, lepiej powierzyć osobie, która się na tym zna.

WAŻNE! wiedz, że mając firmową stronę internetową, jeżeli potrzebujesz utworzyć oddzielną stronę np. dla filii twojej firmy, to nie musisz kupować drugiej domeny, tylko zlecić utworzenie subdomeny. Takie rozwiązanie ma dwie główne korzyści. Po pierwsze, oszczędzasz pieniądze za zakup i przedłużanie domeny, a po drugie, jeżeli dotąd zainwestowałeś w pozycjonowanie swojej domeny głównej, to nie musisz wydawać pieniędzy na powtórne pozycjonowanie drugiej zakupionej domeny.

Po zakupieniu domeny, trzeba ją skonfigurować.

Konfiguracja domeny nie jest to żaden skomplikowany proces, ani żmudny, choć jeżeli nie jesteś osobą zaznajomioną z tym zagadnieniem, lepiej poprosić o to kogoś, kto się na tym zna. W każdym razie nie daj sobie wmówić, że ta usługa ma być droga. Wielu bystrych licealistów zrobi ci tę przysługę za darmo.

Nie daj się oszukać! Jeżeli czegoś nie wiesz, pytaj!

NAPISZ do nas! Dowiedz się, jak można korzystnie zakupić własną domenę i serwer.

Jeżeli uznasz ten artykuł za wartościowy, prosimy POLEĆ go znajomym na Facebooku lub kliknij przycisk Google+. Może komuś te treści w czymś pomogą. Będziemy wdzięczni za polecenie naszego magazynu. Z góry za wszystko serdecznie DZIĘKUJEMY i zapraszamy do polubienia naszej strony na Facebboku!

Danuta AntasAbout post author
Related posts

Leave your comment

Your Name: (required)

E-Mail: (required)

Website: (not required)

Authorization code from image: (required)


Message: (required)

Send comment